Skup wolframu




Niemiecki mineralog Georgius Agricola (1494-1555) odkrył i opisał dawniej występujący w saksońskich rudach cyny nieznany dotąd minerał, który znacznie utrudniał jej pozyskiwanie. Prawdopodobnie, choć nie ma na to dowodów, chodziło o wolframit, określony przez Agricolę słowami lupi spuma, oznaczającymi po łacinie „wilczą pianę”, czyli po niemiecku Wolf(s)-Schaum. Słowo to z czasem przekształciło się w Wolfrahm, by w końcu przyjąć obecną formę wolfram, występującą w identycznym brzmieniu i zapisie w języku polskim. Dopiero jednak w roku 1781 niemiecko-szwedzki chemik i aptekarz Carl Wilhelm Scheele odkrył występujący w minerale o nazwie tungsten pewien tlenek, z którego dwa lata później dwaj hiszpańscy studenci wyodrębnili wolfram metaliczny.  

Z wolframu korzystają rozmaite gałęzie przemysłu, jednak jego złoża na ziemi nie są duże. Większość światowego wydobycia wolframu ma miejsce w Chinach i to właśnie Państwo Środka de facto decyduje o tym, ile wynosi jego cena.

Wolfram - Dlaczego jest taki cenny? 

Między innymi dlatego, że w połączeniu z węglem tworzy węglik wolframu. Związek o najwyższej znanej temperaturze topnienia i niespotykanej twardości, czyniącej go znacznie tańszą alternatywą dla diamentu. Potrzebuje go przemysł zbrojeniowy: pociski pokonujące najgrubsze pancerze zawierają węglik wolframu i są alternatywą dla promieniotwórczych pocisków z rdzeniami uranowymi. Również pancerze i płyty pancerne oraz lufy armatnie produkowano latami z wykorzystaniem wolframu i węglika.

Cena węglika spiekanego jest dość wysoka, lecz bez niego nie byłoby współczesnych narzędzi tnących, łożysk i wielu elementów maszyn. Nawet zwykłe wiertło widiowe, używane do wykonywania otworów w betonie, zawiera węglik spiekany, wytwarzany z użyciem wolframu.

Gęstość wolframu wynosi ok. 19,25 g/cm3, co czyni go jednym z najcięższych metali, porównywalnych ze złotem. Żaden metal nie dorównuje wolframowi pod względem temperatury topnienia i wrzenia. Wolfram świetnie przewodzi prąd i ciepło, a w niskich temperaturach staje się nadprzewodnikiem.

Wolfram stosowany jest także do produkcji wysokogatunkowej stali. Można go spotkać w lampach elektronowych i rentgenowskich, włóknach żarowych i wyrobach jubilerskich. Nie obywają się bez niego reaktory jądrowe, nie brak go w elementach rakiet. Najwięcej wolframu, bo aż jedną czwartą, zużywa przemysł motoryzacyjny.

Na przełomie XIX i XX wieku wynaleziono stal szybkotnącą (high speed steel, HSS) będącą stopem stali, wolframu, molibdenu, manganu, węgla, krzemu i chromu. Jej nazwa wzięła się stąd, że narzędzia z HSS nie topiły się nawet przy dużych prędkościach skrawania.

Skup złomu wolframu

Najpowszechniejszym zastosowaniem są jednak narzędzia do obróbki drewna i metali: węgliki spiekane z zawartością wolframu znajdują się w ostrzach i końcówkach wierteł, noży tokarskich i frezów. Wszędzie tam, gdzie potrzebny jest materiał (choćby w postaci warstwy ochronnej) niezwykle twardy, wytrzymały na ścieranie i zginanie oraz korozję, wolframowe węgliki spiekane są na właściwym miejscu.

Jesteśmy jednym z najważniejszych ogniw w łańcuchu recyklingowym, prowadząc skup wolframu i innych metali o niezwykłych właściwościach. Jeśli posiadacie Państwo zużyte narzędzia i ich końcówki, np. tarcze pilarskie, płytki wieloostrzowe, frezy, wiertła, groty etc., prawdopodobnie zawierające wolfram – skup prowadzony przez nas czeka na wiadomość. Z pewnością możecie je nam Państwo sprzedać z korzyścią dla siebie. Przyjedziemy, sprawdzimy spektrometrem dany materiał, zapłacimy i go odbierzemy. Szybko, komfortowo, dogodnie dla Państwa.

Cena złomu wolframu – skup

Wolfram jest pierwiastkiem pożądanym na rynku przez wzgląd na swoje właściwości. Znajduje się przede wszystkim w narzędziach wykorzystywanych do obróbki skrawaniem. Czy wiesz, ile wynosi zakładana trwałość ostrza, takiego jak frez czy wiertło? W zależności od doboru parametrów produkt może nadawać się do wymiany nawet po dwóch godzinach! Odpady w fabrykach przemysłowych potrafią zajmować ogromna ilość miejsca, a ich wywóz kosztuje krocie. Chyba nie chcesz składować u siebie takiej ilości złomu, prawda?

Przestań marnować pieniądze, które można by wydać na nowe narzędzia. Wykorzystaj szansę na oszczędności, jaką daje Ci skup wolframu. Cena zakupu została podana poniżej. Nasza firma przyjmie każdą ilość odpadów z zawartością tego pierwiastka.

W celu uzyskania informacji o aktualnych cenach skupu, prosimy o kontakt!

STELLMET Sp. z o.o. sp. k.
ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6,
40-082 Katowice

Aleksandra Zagórska
Specjalista ds. HR

+48 534 719 655

Kamila Kabzińska
Manager Zarządzający

+48 530 335 579
kamila.kabzinska@stellmet.pl

Siedziba:
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice

REGON: 241727801
KRS: 0000966521
NIP: 6342762727

Natalia Teda
Specjalista ds. administracyjnych

+48 533 140 304
kamila.kabzinska@stellmet.pl

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 16:00

Zakup i sprzedaż materiałów:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548

Magdalena Oleszko
Specjalista ds. administracyjnych

+48 533 148 032
magdalena.oleszko@stellmet.pl

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem